خانه / اخبار جاده / ایران بهترین مسیر صادرات کالاهای قزاقستان

ایران بهترین مسیر صادرات کالاهای قزاقستان

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، محمد شریعتمداری که به قزاقستان سفر کرده بود، در حاشیه اجلاس بین المللی اقتصاد (آستانه فروم) با «بخیت جان ساگینتایف» نخست وزیر قزاقستان دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار، وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران با ارائه گزارشی از بررسی و مراحل تحقیق دو ساله کارشناسان ایرانی برای آماده سازی امضای موافقت نامه ترجیحات تجاری ایران با اتحادیه اقتصادی اوراسیا گفت: امید است از این پس سطح روابط اقتصادی ایران و کشورهای اتحادیه اقتصادی اوراسیا رشد و توسعه پیدا کند.

وزیر صنعت معدن و تجارت، با اشاره به آمادگی متخصصان ایرانی برای همکاری در صادرات خدمات فنی و مهندسی، خواستار رسیدگی برای مشکل روادید اتباع ایرانی شد.

در این دیدار نخست وزیر قزاقستان نیز با اشاره به سابقه تاریخی و همسایگی ایران خواستار استفاده از ظرفیت‌های ایران در همکاری‌های حمل و نقلی، کشاورزی و انرژی شد.

همچنین شریعتمداری در ملاقات با «تیمور سلیمان‌اف» وزیر اقتصاد ملی قزاقستان، امکانات و همکاری‌های اقتصادی و بانکی دو کشور را بررسی کرد.

وزیر اقتصاد ملی قزاقستان نیز با اشاره به امضاء موافقتنامه ترجیحات تجاری ایران با اتحادیه اقتصادی اوراسیا گفت: موقعیت جغرافیایی ایران به دلیل عدم دسترسی قزاقستان به آب های آزاد، بهترین و اقتصادی‌ترین مسیر برای صادرات کالاهای قزاقستان از طریق ایران است.

تیمور سلیمان‌اف افزود: مطلعیم ایران از سابقه توان علمی و تحقیقاتی فراوانی برخوردار است و دو کشور ایران و قزاقستان می‌توانند در زمینه فعالیت‌های علمی و آموزشی همکاری‌های خوبی را در پیش گیرند.

اجلاس بین المللی اقتصاد (آستانه فروم) که از مهمترین رویدادهای اقتصادی است در پایتخت قزاقستان آغاز شد؛ در حاشیه این اجلاس موافقتنامه ترجیحات تجاری ایران با اتحادیه اقتصادی اوراسیا توسط معاونان نخست وزیران این اتحادیه و محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران امضا شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *