اقتصاد دریایی

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی از سرمایه گذاری ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی برای تحقق اقتصاد دریا پایه خبر داد.

به گزارش می‌متالز، علی اکبر صفایی با اشاره به سخنان اخیر رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره ضرورت تحقق اقتصاد دریا محور گفت: مقام معظم رهبری طی جلسه‌ای که با فرماندهان نیروی دریایی و ناو گروه ۸۶ برگزار کردند فرمایش‌های ارزش مندی را در این خصوص و لزوم توجه به اقتصاد دریایی داشتند.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: ایشان به اهمیت نقش حمل و نقل دریایی و توجهی که اخیرا دولت در بحث اقتصاد دریا داشته اشاره کردند و فرمودند آن طور که باید هنوز نتوانسته ایم از ظرفیت دریا استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه به عنوان کسی که سال‌ها در صنعت حمل و نقل دریایی فعالیت می‌کند می‌گویم تا به امروز در کشور این قدر اهمیت به حوزه دریا داده نشده است افزود: این سطح از اهمیت هم در فرمایشات رهبری و هم تلاش بسیار زیادی که مجمع تشخیص مصلحت نظام انجام داده تا سیاست‌های کلی اقتصاد دریایی را در مجمع تصویب کند مشهود است.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی بیان کرد: دولت از ابتدا با توجه به اهمیت دریا کارگروه ملی اقتصاد دریا را تشکیل داد و طی ۲ ماه گذشته سازمان بنادر به عنوان دبیرخانه اقتصاد دریا به دستور معاون اول رئیس جمهور منصوب و تحت نظر وزارت راه و شهرسازی فعالیت می‌کند و همچنین اقدامات بسیار خوبی که دولت در برنامه هفتم در مبحث اقتصاد دریا در نظر گرفته می‌تواند به یک سرفصل جدیدی به نام اقتصاد دریا و ترانزیت تبدیل شود.

وی تاکید کرد: مجلس نیز در قالب قانونی بستر لازم را در حوزه دریا و ساحل مهیا کرده تا سهم اقتصاد دریا در رشد اقتصادی کشور را افزایش دهیم این بسترسازی در ارکان مختلف نظام در حال شکل گیری است در حوزه اقتصاد دریا می‌توان به صنایع نفت، محصولات غذایی دریایی و مجموعه گردشگری اشاره کرد. در حوزه ساحل نیز اصل موضوع این است که قطب‌های اقتصادی در سواحل شکل بگیرد.

صفایی تصریح کرد: مقام معظم رهبری به درستی اشاره فرمودند که ۹۰ درصد تجارت دنیا از طریق حمل و نقل دریایی انجام می‌شود و بیش از ۱۱ میلیارد تن کالا در سطح جهان در حال جا به جایی است.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در پاسخ به این سوال که برای تحقق اقتصاد دریا پایه چه اقداماتی صورت گرفته بیان کرد: همیشه مفاهیم اقتصاد دریایی در سطح وزارت راه و شهرسازی مطرح بوده، اما امروز در بالاترین سطح کشور یعنی مقام معظم رهبری، رئیس جمهور، معاون اول و وزیر راه و شهرسازی پیگیر این مباحث هستند و اکنون توجه به اینکه دریا می‌تواند به عنوان یک پیشران اقتصادی مهم برای کشور باشد مطرح است.

صفایی ادامه داد: ۱۸ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان طرح در بخش دریایی اجرایی کردیم که مجموع سرمایه گذاری چه داخلی و چه خارجی در اقتصاد دریایی به ۱۰۰ هزار میلیارد تومان خواهد رسید زمانی که این توجهات شکل می‌گیرد بخش خصوصی نیز وارد سرمایه گذاری بلندمدت می‌شود و بعد از تصویب مجلس شورای اسلامی مشوق‌های اقتصاد دریایی بیشتر خواهد شد چراکه هزینه‌ای که در دریا می‌شود چندین برابر خشکی است و در مبحث سواحل نیز، وزارت جهاد کشاورزی مراکز مولدی را طراحی کرده و جمعیت سازی در سواحل در حال انجام است.

منبع:خبرگذاری صدا و سیما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *