شستا

شستا


برگزار کردن سمینار در شرکت امید

سایت شستا با ۲۰ درصد رشد در ۹۰ روز اخیر به لحاظ کارایی و ساختاری، عملکرد قابل قبولی داشته و پیشتاز شفافیت است.

پرتال شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) در میان سایت‌های موجود شرکت‌های همطراز خود، توانسته بسیاری از نیاز‌های افراد و سهامداران را با تولید و انتشار به موقع اخبارمرتفع کند.

این سایت در مقایسه با سایت‌های بنیاد مستضعفان، سرمایه گذاری امید و سرمایه گذاری غدیر و دیگر سایت‌ها به لحاظ کارایی و ساختاری، عملکرد قابل قبولی دارد. بر اساس تحقیق صورت گرفته در حال حاضر کارآیی سایت بنیاد مستضعفان، ۵۵ درصد، کارایی سایت سرمایه گذاری امید، ۲۶ درصد و کارایی سایت سرمایه گذاری غدیر ۳۴ درصد است در حالی که سایت شستا با حدود ۱۷ هزار صفحه اطلاعات، ۲۸۲ بک لینک دارد و با ۲۰ درصد رشد در ۹۰ روز اخیر بازدید صفحات‌اش (Page views) ۹ صفحه برای هر بازدید بوده است. ضمن آن‌که ۱۱ درصد از بازدیدکنندگان از گوگل و مابقی از طریق شبکه‌های اجتماعی وارد سایت شده‌اند.

در صفحه اول این سایت می‌توان با مراجعه به آیکون‌های مربوط به شستا و هلدینگ‌های تابعه، از شرایط صورت‌های مالی، افزایش سرمایه‌ها، عملکرد و تحولات شرکت‌های شستا مطلع شد. همچنین این شرکت پنجره‌ای به نام ویدیو دارد که در دسترس کاربران قرارگرفته و گزارش عملکرد شرکت‌ها در مصاحبه با مدیران‌عامل شرکت‌های شستا و دیگر مجموعه‌ها در آن قابل مشاهده است.

در حال حاضر حاضر برخی سایت‌های ازجمله سایت بنیاد مستضعفان به نسبت قبل ضعیف‌تر عمل می‌کند و شفافیت و حجم اطلاعاتش با توجه به شفافیتی که مدنظر سکاندار بنیاد بوده کمتر شده است.

همچنین سایت شرکت سرمایه گذاری غدیر نیز به لحاظ محتوا و اطلاعات بسیار ضعیف عمل کرده وهر ماه تنها یک خبر منتشر می‌کند. البته سایت شرکت سرمایه گذاری امید با تغییر تیم رسانه ای، بهتر از قبل عمل کرده و در هفته حداقل ۵ تا ۷ خبر از هلدینگ و زیرمجموعه‌ها منتشر می‌کند.

سایت شستا به لحاظ ساختاری و رنگ محتوایی متناسب با برند و رنگ آن ساخته شده است، این ساختار در بنیاد مستضعفان نیز خوب تعریف شده است.

مدیریت اسناد و محتوا در سایت شستا

انتشار اسناد و گزارش عملکرد یکی از مهم‌ترین راه‌های ایجاد شفافیت در ارتباط با ذینفعان و مخاطبان سازمان است. در دسترس بودن اطلاعات مالی، عملکردی و سیاست‌های مدیریتی و تصمیم‌گیری می‌تواند بخش قابل توجهی از سوالات مبهم مخاطبان از نقاط غیرقابل رصد سازمان‌ها را مرتفع سازد. شستا سالیان دراز به مخفی کاری در خصوص عملکرد‌های مالی و ساختاری توسط افکار عمومی متهم بوده، اما امروز با شفافیت در انتشار اخبار، گزارش‌ها و حتی صورت‌های مالی در پورتال سازمانی خود، و از همه مهمتر به‌روزرسانی روزانه و بدون وقفه، دیگر نقطه مبهمی برای ذینفعان و افکار عمومی باقی نمی‌گذارد.

یکپارچگی در انتشار اخبار شستا و شرکت‌های تابعه

روزانه اخبار و اطلاعات بسیاری در هلدینگ‌ها و شرکت‌های تابعه شستا در حال وقوع و به‌روز است. اگرچه بیشتر آن‌ها در پورتال‌های سازمانی و سایت‌های اطلاع‌رسانی منتشر و در دسترس عموم قرار می‌گیرد، اما در شرکت شستا ذیل گام دوم احیای برند شستا با موضوع توسعه اطلاع رسانی و ارتباطات (با رویکرد استراتژیک و هدفمند و کمپینی) در سند راهبردی اطلاع رسانی و روابط عمومی شستا، یکپارچگی در انتشار اخبار و اطلاعات مورد توجه قرارگرفته و جهت تسهیل دسترسی ذینفعان و سهامداران و افکار عمومی، پورتال سازمانی نقش سرشبکه اصلی انتشار تمامی اخبار و محتوای شرکت‌های تابعه را ایفا می‌کند. به‌روزرسانی این اخبار و اطلاعات به صورت روزانه و توسط کارشناسان امر صورت می‌گیرد.

شفافیت عملکرد

مدیران شستا سعی کرده‌اند هر آنچه در شستا می‌گذرد در اختیار سهام‌داران و ذی‌نفعان بگذارند و این امر را منوط به ارجاع به کدال نکرده‌اند بلکه در پرتال رسمی این شرکت اطلاعاتی در حد کدال و البته بیشتر از آنچه در کدال منتشر می‌شود را می‌توان به سهولت دسترسی داشت. از جمله این‌که صورت‌های مالی شرکت‌های تابعه شستا در سال ۹۷، ۹۸ و ۹۹، گزارش هیات مدیره به مجمع هلدینگ‌ها در سال ۹۸، گزارش افزایش سرمایه شرکت‌های گروه، اعضای هیات مدیره شرکت‌های گروه، اساسنامه و چارت سازمانی شرکت‌های گروه و دستورالعمل و شیوه نامه واگذاری (فروش) املاک شستا، تفاهم‌نامه همکاری شستا و شرکت بورس کالای ایران، تفاهم‌نامه همکاری شستا در خصوص تجدید ارزیابی شرکت‌های تابعه و لیست دارایی‌های غیرمنقول شستا بارگذاری شده است. با ورود به هر زیرمجموعه، اطلاعات به صورت اسناد Pdf قابلیت دریافت دارند.

در زیر منو‌های مربوط به صورت‌های مالی شرکت‌ها، فایل pdf صورت‌های مالی شرکت‌های تابعه شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) به تفکیک هلدینگ و نام شرکت‌ها قراردارد.

در زیر منو گزارش هیئت مدیره به مجمع هلدینگ‌ها سال ۹۸، فایل pdf گزارش‌ها به تفکیک هلدینگ‌های تابعه شستا برای هرگونه بهره برداری ذینفعان قرار دارد.

در زیر منو اعضای هیات مدیره شرکت‌های گروه، نام اعضا به تفکیک هلدینگ و شرکت با جزئیاتی شامل نام و نام خانوادگی، کدملی، شرکت نماینده، سمت، آخرین مدرک تحصیلی و … در راستای ایجاد و ارتقاء شفافیت به صورت فایل pdf منتشر شده است.

همچنین در زیر منو اساسنامه و چارت سازمانی شرکت‌های گروه نیز فایل pdf مربوط به اطلاعات شرکت‌ها به تفکیک هلدینگ قرار داده شده است.

در زیر منو دستورالعمل و شیوه نامه واگذاری (فروش) املاک شستا کتابچه مجازی دستورالعمل نحوه شناسایی، ارزش گذاری و واگذاری املاک مازاد جهت بهره برداری ذینغعان و بازدیدکنندگان منتشر شده است.

در زیر منو دیگر این بخش، لیست دارایی‌های غیرمنقول شستا با جزئیاتی شامل نوع ملک، میزان مالکیت، نوع مالکیت، عرصه، نام هلدبنگ و استان محل آن در قالب فایل pdf قابل دانلود و در دسترس می‌باشد.

در پایان گفتنی است که با توجه به تعدد شرکت‌های تحت پوشش شستا و جایگاه این شرکت در اقتصاد کشور و همچنین چشم انداز مجموعه بر افزایش شفاف‌سازی اداری، مالی، تصمیم‌گیری و مدیریتی در مجموعه لزوم در دسترس قراردادن اقدامات و اخبار گوناگون درون و برون سازمانی در چارچوب یک سند با عنوان سند راهبردی اطلاع رسانی و روابط‌عمومی شستا مورد توجه قرارگرفته است.

منبع :‌صدای بورس

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *