گروه سرمایه گذاری امید

گروه سرمایه گذاری امید


‌نشست و گردهمایی مدیران و اعضاء هیأت مدیره شرکت‌های تابعه گروه مدیریت سرمایه­ گذاری امید با حضور مدیرعامل بانک سپه برگزار شد.

میزان سود خالص گروه سرمایه گذاری امید در ۶ ماهه ۱۴۰۱ معادل کل سال ۱۴۰۰ بوده است.

میزان سود خالص گروه سرمایه گذاری امید در ۶ ماهه ۱۴۰۱ معادل کل سال ۱۴۰۰ بوده است: محمدعلی شیرازی مدیر شرکت سرمایه گذاری امید در این نشست به تشریح عملکرد گروه سرمایه­ گذاری امید پرداخت و با اشاره به پروژه­‌های بزرگ در دست اقدام گفت: به لحاظ پروژه­‌هایی که طی ۱۸ ماه گذشته انجام شده است؛ در شرکت سنگ آهن گهرزمین پروژه ۲ میلیون تنی گندله به بهره برداری رسید که حدود ۲۰۰ نفر اشتغال­زایی مستقیم و ۵۰۰ نفر غیرمستقیم دارد. وی همچنین با بیان اینکه در این پروژه ۲۵۰۰ میلیارد تومان سرمایه­ گذاری انجام شده است.

گفت: کارخانه بریکت سرد آهن شرکت کاوند نهان زمین در حال بهره برداری است که حدود ۲۰۰  نفر اشتغالزایی مستقیم دارد. به گفته وی این پروژه به منظور تولید ۷۰ هزار تن با ۷۰۰ میلیارد تومان سرمایه­ گذاری صورت گرفته است. وی با اعلام اینکه شرکت تولید مس کاتد در قزاقستان نیز اواخر آبان ماه افتتاح خواهد شد مبلغ سرمایه گذاری این طرح را ۶۳۰ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت. این طرح؛ تنها پروژه معدنی در خارج از کشور است. که با موفقیت به بهره ­برداری رسیده است.

شیرازی همچنین با اشاره به سرمایه­ گذاری­‌های صورت گرفته در این مجموعه خاطرنشان کرد: در مجموع در حال حاضر سه شرکت اصلی معدنی حدود ۳۹ هزار میلیارد تومان یا حدود ۴ میلیارد دلار سرمایه­ گذاری در دستور کار دارند. که در سال ۱۴۰۰؛ حدود ۸۴۰۰ میلیارد آن صورت پذیرفته .و در ۶  ماهه اول ۱۴۰۰ حدود ۵ هزار میلیارد تومان هزینه پروژه‌های جاری بوده است.

میزان سود خالص گروه سرمایه گذاری امید در ۶ ماهه ۱۴۰۱ معادل کل سال ۱۴۰۰ بوده است
میزان سود خالص گروه سرمایه گذاری امید در ۶ ماهه ۱۴۰۱ معادل کل سال ۱۴۰۰ بوده است

وی همچنین گفت: پروژه جاسک که تقریباً متوقف شده بود. از اسفند ماه سال گذشته فعال و ظرف ۶ ماه پیشرفت آن از ۴۰ درصد به ۶۵ درصد رسید.که انشالله در ماه آینده اولین دایک که مربوط به مخازن می­ شود. تحویل وزارت نفت خواهد شد.

به گفته وی شرکت مدیریت انرژی امید تابان هور نیز یک نیروگاه ۵۴۶ مگاواتی در دست اجرا دارد. که آغاز آن از اسفند ماه سال گذشته کلید خورد و حدود ۷ هزار میلیارد تومان سرمایه­ گذاری نیاز دارد.

شیرازی افزود. نیروگاه جاسک هم ۸۳ درصد پیشرفت فیزیکی دارد. و انشالله بهمن ماه ۱۴۰۱ بهره ­برداری خواهد شد. وی تاکید کرد: به همت شرکت کویرتایر پروژه ۱۴ هزار تنی تولید تایر‌های رادیال نیز در اواخر آبان ماه ۱۴۰۱ به بهره ­برداری خواهد رسید.و همزمان آغاز اجرایی پروژه تایر‌های OTR و TBR به ظرفیت ۵۰ هزار تن کلید خواهدخورد. که این پروژه برای کشور بسیار ضروری است و ما تقریباً واردکننده مطلق این لاستیک‌ها هستیم .که در سال ۱۴۰۳ به بهره­ برداری خواهد رسید.و ۶ هزار میلیارد تومان نیز سرمایه­ گذاری خواهد داشت.

وی در ادامه میزان سود خالص گروه سرمایه گذاری امید طی ۶ ماهه ۱۴۰۱ را معادل کل سال ۱۴۰۰ اعلام کرد. و در خصوص عملکرد مجموعه از لحاظ سود و زیان گفت: میزان سود خالص گروه سرمایه­ گذاری امید طی ۶ ماهه سال ۱۴۰۱ معادل کل سال ۱۴۰۰ بوده است.

شیرازی با ذکر این مطلب که دستاورد‌های این مجموعه نتیجه تلاش و زحمات همه کسانی است.که در این جمع به نمایندگی از هزاران نفر در شرکت‌ها و کارخانه‌ها مشغول فعالیت هستند تاکید کرد. طی یک سال و نیم گذشته مجموعه امید به میزان ۲۱ هزار میلیارد تومان در افزایش سرمایه شرکت‌های تابعه فعالیت کرد. که با بهره برداری از پروژه‌های مربوطه؛ سود سال‌های آینده مجموعه امید تضمین خواهد شد.

مدیرعامل سرمایه ­گذاری امید همچنین گفت:

طی ۶  ماهه منتهی به ۳۱ تیر ماه ۱۴۰۱ مجموعه امید سود عملیاتی معادل ۱۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان داشته. و سود خالص هم تقریباً به همین رقم حدود ۱۳ هزار میلیارد تومان بوده است. که نسبت به سال گذشته ۵۳ درصد رشد در سود خالص داشتیم و تقریباً معادل کل سال ۱۴۰۰ سود شش ماهه بوده است.

شیرازی با تأکید بر کیفیت سود مجموعه گفت.در سال ۱۳۹۹؛ ۱۴ درصد سود مجموعه امید حاصل از خرید و فروش سهام و ۷۹ درصد مربوط به سود تقسیمی شرکت‌های تابعه بوده است. این رقم طی ۶ ماهه سال ۱۴۰۰؛ به ۹۷ درصد رسید و امروز ۹۹ درصد سود مجموعه امید مربوط به  DPS  شرکت­‌های سرمایه ­پذیر است. که به لحاظ کیفیت سود هم رشد قابل توجهی در این مجموعه مشاهده می ­شود.

شیرازی در ادامه با برآورد سود مالی سال ۱۴۰۱ از رشد عملکرد ۶۳  درصدی نسبت به سال مالی قبل اشاره کرد. و خاطرنشان کرد. سود سال مالی ۱۴۰۱ بالغ بر ۲۰ هزار میلیارد تومان خواهد بود که نسبت به سال گذشته حدود ۶۳ درصد سود داریم و نسبت به دو سال گذشته. تقریبا ۳ برابر سود محقق خواهد شد.

شیرازی با بیان عرضه اولیه شرکت­‌های زیرمجموعه بیان داشت:

در ۱۸ ماه گذشته عرضه اولیه ۴ شرکت فولاد سیرجان، حمل و نقل گهر ترابر، آهن و فولاد غدیر ایرانیان و فولاد شاهرود انجام شده است. همچنین شرکت آسیاناما هم در فرابورس درج و بقیه شرکت‌ها را هم آماده کردیم که انشالله به ترتیب وارد بازار سرمایه شوند.

شیرازی با بیان تحول ساختاری عمیق در مجموعه خاطرنشان کرر. این اعتقاد در مجموعه شکل گرفته که بر مبنای شفافیت و برخورداری از مزایای سامانه­‌ها می­ توان امور گروه سرمایه­ گذاری امید را با سامانه­‌ها به سرانجام رساند.

به گفته وی این سامانه دخالت­‌های نیروی انسانی را نسبتاً کم می­ کند و اشتباهات را به حداقل می­ رساند.و دقیق‌تر است. و گزارش­‌های مفصل­ تری ارائه می­ دهد. وی همچنین تاکید کرد: ما بدنبال آن هستیم. که در شرکت امید ۵ سامانه داشته باشیم. سامانه بودجه امید (صبا)، سامانه مدیران و انتصابات امید (سما)، سامانه رصد املاک امید (سرا)، سامانه حقوقی امید (سحا)، سامانه نظارت و ارزیابی عملکرد امید (سنا) که دو سامانه اولی به بهره برداری رسیده اند. برای مثال در سامانه انتصاب کسی که می‌خواهد عضو هیأت مدیره و یا مدیرعامل شرکت شود. باید اطلاعاتش را در سامانه بارگذاری کرده .و بر اساس الگویی که برای این سیستم طراحی شده است؛ ارزیابی شود و بر مبنای درخواست­‌های سیستم، در روند امتیازدهی قرار گیرد.

وی در ادامه گفت: در این سامانه ۷۰ درصد امتیازات متعلق به عملکرد. رزومه مدارک تحصیلی، سابقه کار و … است.  و ۳۰ درصد امتیازات در کمیته انتصابات احراز می‌شود. مدیرعامل سرمایه­ گذاری امید با اشاره به الزام شرکت­‌ها برای بهره­ گیری از ظرفیت­‌های بورس کالا عنوان کرد. طی چند سال اخیر بهره ­گیری از ظرفیت­‌های بورس کالا توسط شرکت­‌های بزرگ سرمایه­ پذیر به نحوی پایه ­گذاری شده. که معاملات در بورس کالا انجام شود. در سال ۱۳۹۹ کل معاملات سه شرکت بزرگ فلزی ۴ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان بوده. در سال ۱۴۰۰ این رقم به  هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان رسیده‌.و از ابتدای سال ۱۴۰۱ تاکنون بالغ بر ۲۷ میلیاردتومان معاملات مجموعه­‌های بزرگ معدنی در داخل بورس انجام گرفته است.

میزان سود خالص گروه سرمایه گذاری امید در ۶ ماهه ۱۴۰۱ معادل کل سال ۱۴۰۰ بوده است
میزان سود خالص گروه سرمایه گذاری امید در ۶ ماهه ۱۴۰۱ معادل کل سال ۱۴۰۰ بوده است
میزان سود خالص گروه سرمایه گذاری امید در ۶ ماهه ۱۴۰۱ معادل کل سال ۱۴۰۰ بوده است
میزان سود خالص گروه سرمایه گذاری امید در ۶ ماهه ۱۴۰۱ معادل کل سال ۱۴۰۰ بوده است
منبع : می متالز

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *