اقتصاد ملی

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات با بیان این که این شرکت طرح‌های بزرگ و متعددی دارد و در حال اجرای بیش از ۲۰ طرح در کشور است، گفت: مجموع سرمایه‌گذاری شرکت بیش از ۱۳۰ هزار میلیارد تومان است و امیدوار به ایفای نقش بهتر در اقتصاد ملی هستیم

به گزارش اقتصادآنلاین، اردشیر سعدمحمدی، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات بیان کرد: روز پنجشنبه حضور وزیر صمت به همراه رییس هیات عامل ایمیدرو را در مجموعه پویاانرژی داشتیم و اتفاقی که افتاد این بود که یک نیروگاه ۱۰ مگاواتی انرژی خورشیدی در منطقه به بهره‌برداری رسید. همچنین آقای علی‌آبادی از نیروگاه شهید باکری سمنان بازدیدی داشتند، این طرح اولین طرح از طرح‌های ۴۸گانه پیشران اقتصادی در کشور است و ظرف کمتر از یک سال به انتها رسیده و در حال حاضر شرایطش به اتمام رسیده، وزیر صمت امروز بازدیدی داشتند و احتمالا در آینده‌ای نزدیک رییس‌جمهور این طرح را افتتاح خواهند کرد.

سعدمحمدی افزود: امروز آقای علی‌آبادی به این جمع بندی رسیدند که برق به طورکامل در حال تولید است. ضمن این که کلنگ‌زنی نیروگاه بخار هم انجام شد. ۳۴۰ مگاوات از قبل این نیروگاه برق تولید می‌کرد، ۳۴۰ مگاوات جدید ظرف دو مدول ۱۸۶ مگاواتی با میزان ۸۵ میلیون یورو سرمایه گذاری راه‌انداری شد، امیدوار هستیم دو نیروگاه بخار بر روی دو مدول جدید سرمایه‌گذاری شود که این سرمایه‌گذاری ۲۸۰ میلیون یورو خواهد بود. با سرمایه‌گذاری که صورت می‌گیرد، اینجا بالغ بر هزار مگاوات برق تولید خواهد شد.

وی ادامه داد: در حال حاضر برق تولیدشده به سنگان، فولاد مبارکه، گل‌گهر، فولاد قائنات و میانه به فروش می‌رسد. امیدوار هستیم با سرمایه‌گذاری که صورت می‌گیرد بتوانیم قسمت بیشتری از برق مورد نیاز صنایع را تامین کنیم.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات گفت: باتوجه به موقعیت نیروگاه جدید (ارتفاع از سطح تراز دریایی در این منطقه ۱۸۳۰ متر است) ما باید راندمان را افزایش دهیم و اقتصادی‌تر عمل کنیم، سرمایه‌گذاری روی بخار باعث می‌شود که راندمان مجموع سیکل ترکیبی به بالای ۵.۴ برسد. امیدوار هستیم با قیمت تمام شده پایین تر شرایط اقتصادی‌تری را برای مجموعه فراهم کنیم و بتوانیم با توجه به بازگشت سرمایه نسبت به سرمایه‌گذاری‌های جدید در آینده اقدام کنیم.

سعدمحمدی درخصوص رکوردشکنی در ساخت این نیروگاه نیز گفت: این پروژه دو مدول داشت که هر کدام بیش از ۱۸۵ مگاوات بود. اتفاقی که افتاد این بود که هم تامین مالی دچار یک انضباط دقیق بود و هم پیمانکار با توجه به تامین مالی به موقع کارش را بسیار خوب انجام داد. ضمن این که نقطه‌ای که شاید کلیدی باشد این است که مجری و مدیرعامل پویاانرژی یک فرد متخصص است که از نظر دانش و تجربه در این بخش سالیان سال کار کرده در شناخت و همکاری و همدلی اجرای این پروژه بسیار موثر بود. مجموع این اتفاق باعث شد که ما بتوانیم سرعت عملیات را برای اجرای این پروژه داشته باشیم.

وی تصریح کرد: در ارتباط با این که نیروگاه وقتی راه‌اندازی می‌شود دیگر برقش قطع نشود هماهنگی لازم را با وزارت نیرو داشته‌ایم، به همین دلیل برق به صنایعی مانند مبارکه که در تابستان دچار مشکل است و به صنایع دیگر مانند سنگان و گل گهر به فروش می‌رسد و هماهنگی صورت گرفته است. امیدواریم برای نیروگاه بخار هم بتوانیم قرارداد را داشته باشیم که تامین پایدار و بدون قطعی باعث شود که انگیزه‌های سرمایه‌گذاری را در این بخش بیشتر کنیم.

سعدمحمدی گفت: شرکت توسعه معادن و فلزات طرح‌های بزرگ و متعددی دارد و در حال اجرای بیش از ۲۰ طرح در کشور است. در حال سرمایه گذاری روی ۴.۷ میلیون تن فولاد هستیم که ۱.۱ میلیون تن فولاد در اقلید، ۱.۱ میلیون تن فولاد در اردبیل، ۱.۶ میلیون تن فولاد در قروه و ۱.۱ میلیون تن در یزد است. همچنین در حال برنامه‌ریزی برای پروژه الکترود گرافیتی کازرون، پروژه فروآلیاژها در شیروان و پروژه نوار نقاله استیل را در الشتر هستیم.

وی اظهار کرد: پروژه‌های اکتشافی‌مان در سال گذشته بسیار خوب اجرا شده، این شرکت، شرکت سهامی بوده کارش اجرا نبوده، ما با تغییر رفتاری که در حوزه حرفه‌ای ایجاد کرده‌ایم. بیش از ۷۰ هزار متر کار حفاری اکتشافی انجام و ۷ دستگاه حفاری جدید را خریداری و به ایران آورده‌ایم. در سال گذشته ۸۰ میلیون تن سنگ آهن جدید اکتشاف شده که معادل ۲۵۰ میلیون دلار ارزش برجا است. نوید این را می‌دهم امسال که اکتشافات را که دنبال می‌کنیم عددی بسیار بهتر از سال گذشته اکتشاف خواهد شد.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات بیان کرد: سرمایه‌گذاری در کنسانتره سنگ آهن در بیجار و سرمایه‌گذاری در گندله را داریم که بیش از ۴۵ درصد پیشرفت دارد. سرمایه‌گذاری در مس جانجا در سیستان و بلوچستان هم خوشبختانه عملیات معدن کاری‌اش شروع شده است.

سعدمحمدی در پایان گفت: مجموع سرمایه‌گذاری شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات فقط مختص به خودش که دارد برای اجرا برنامه‌ریزی می‌کند، بیش از ۱۳۰ هزار میلیارد است. این عدد اگر با قیمت‌های سنا درنظرگرفته شود بیش از ۳.۵ میلیارد دلار است. امیدواریم با به نتیجه رسیدن و اتمام این طرح‌ها در چند سال آینده هم برای سهامداران و هم برای کشور و اقتصاد ملی بتواند نقش بهتری را ایفا کنیم.

منبع: اقتصادآنلاین

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *