مهندس محسن نادری

به دنبال ایجاد تحول در حمل و نقل مواد معدنی هستیم/ ساخت اسکله مکانیزه مواد معدنی در بندر شهید رجایی


مدیرعامل شرکت بین‌المللی همراه : به دنبال ایجاد تحول در حمل و نقل مواد معدنی هستیم/ ساخت اسکله مکانیزه مواد معدنی در بندر شهید رجایی

محسن نادری، مدیرعامل شرکت بین‌المللی همراه جاده ریل دریا در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

مهندس محسن نادری
مدیرعامل شرکت بین‌المللی همراه

وجود زیرساختهای مناسب حمل و نقل یکی از موارد ضروری برای رونق اقتصادی و به ویژه توسعه و رشد صنایع کشورها به شمار میرود و بر تمامی فعالیتها در حوزه تولید، توزیع و عرضه محصولات به بازار مصرف و … تاثیر مستقیم دارد. در بسیاری از کشورهای صنعتی پیشرفته، سرمایه گذار یهای فراوانی برای توسعه زیرساخت های حمل و نقل اعم از جاده های، ریلی و دریایی صورت گرفته است و اثرگذاری این بخش در توسعه سایر صنایع آن کشورها نیز کاملا مشاهده میشود. اهمیت بخش حمل و نقل به قدری است که بعضی از شرکتهای تراز اول به سمت توسعه و احداث زیرساختهای این بخش در کشورهای کمتر توسعه یافته حرکت کرده اند. در کشور ما نیز توجه به تقویت حمل و نقل در برنامه های پنج ساله دولتها مشاهده میشود اما این امر مطابق با انتظار، برنامه ریزیها و توسعه صنایع پیش نرفته است. در این راستا، خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین » با محسن نادری، مدیرعامل شرکت مدیریت بی نالمللی همراه جاده ریل دریا به گفتوگو نشسته است که متن کامل آن را در ادامه خواهید خواند:

توضیحاتی در خصوص پیشینه شرکت مدیریت بین المللی همراه جاده ریل دریا و فعالیت های آن بفرمایید. 

شرکت بین المللی همراه جاده ریل دریا در سال ۱۳۹۶ و بنا به ضرورت نیاز سرمایه گذاران خود که عمدتا تامی نکننده مواد اولیه کارخانجات فولادسازی هستند، به ثبت رسید. ازجمله سرمایه گذاران این شرکت میتوان به شرکتهای سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات، سرمایه گذاری امید، سنگ آهن گهرزمین، تجلی توسعه معادن و فلزات، معدنی و صنعتی گلگهر و معدنی و صنعتی چادرملو اشاره کرد. شرکت بین المللی همراه جاده ریل دریا شرکتی سرمایه گذار محسوب میشود و ماموریت اصلی این شرکت ایجاد اسکله و پایانه های مکانیزه اختصاصی صادرات و واردات مواد معدنی و فولادی، توسعه ناوگانهای ریلی شرکت های تابعه و تجهیز و توسعه تاسیسات حمل و نقل ریلی، جاده های، دریایی و بندری است. با توجه به گستره فعالیت شرکت همراه جاده ریل دریا در حوزه مرتبط با صنعت معدن تجارت، این شرکت تقریبا مرکز مهندسی در حوزه سرمایه گذاری آنها به  شمار می آید. در حوزه زنجیره فولاد کشور، بی توجهی به حوزه اکتشاف، تامین سنگ آهن را با چالشهایی مواجه ساخته است و با توجه به چشم  انداز افق ۱۴۰۴ صنعت فولاد برای تولید ۵۵ میلیون تن فولاد، میزان واردات برای تامین سن گآهن نیز رشد خواهد داشت. در این صورت، اهمیت زیرساختهای حمل و نقل و لجستیک در واردات و صادرات نمود پیدا میکند. بنابراین شرکت بین المللی همراه جاده ریل دریا با اهدافی همچون سرمایه گذاری و ایجاد اسکله و پایانه مکانیزه تخصصی صادرات و واردات مواد معدنی و محصولات فولادی، انجام حمل و نقل ریلی و توسعه ناوگان ریلی شرکت های سهامداری، تجهیز و توسعه تاسیسات حمل و نقل ریلی، دریایی، بندری و جاده های، انجام فعالیتهای خدماتی، بازرگانی و عمرانی مرتبط با ایجاد اسکه های بندری و سازه های دریایی، برنامه ریزی، هماهنگی، مدیریت و مشاوره در خصوص کلیه فعالیتهای حمل و نقل معدنی و فولادی با مزیت ریلی، دریایی و جاده های و سرمایه گذاری و مشارکت در موسسات داخلی و خارجی به منظور تحقق اهداف شرکت، شروع به کار کرده است.

این شرکت در حال حاضر چه رویکردهایی رادر زمینه توسعه زیرساختهای کشور به ویژه برای حوزه حمل و نقل مواد معدنی را در دست اقدام دارد؟

شرکت همراه در یک سال اخیر با تمرکز برساختار سازمانی و مدیریتی و بهره گیری ازمشاورین رتبه یک در گروههای مختلف اقدام به طراحی و جانمایی خطوط ریلی و ایستگاه مانوری در محدوده پروژه، مطالعات محیط زیست، طراحی و جانمایی اجزای دریایی، نقشه برداری و گمانه زنی ژئوتکنیک خشکی و دریایی، برگزاری مناقصه انتخاب مشاور طراح انبار مکانیزه، شناسایی و مذاکره با سازندگان تجهیزات خارجی برو نمرزی ایتالیایی، روسی، چینی، ترکی های و همچنین بررسی سوابق و توانمندیهای آنها کرده است. شرکت بین المللی همراه جاده ریل دریا اجرای برنامه ها و رویکردها و ماموریت هایی را در نظر دارد که از جمله آنها میتوان به تکمیل زنجیره فولاد مخصوصا ساخت کارخانجات فولاد در مجاورت پایانه به منظور توسعه صنایع فولاد با تکنولوژی روز جهانی در سواحل کشور و توسعه و آبادانی این مناطق، توسعه زیرساختهای ریلی و اتصال آن به شبکه سراسری کشور و ایجاد یک پایانه تخصصی مکانیزه تخلیه و بارگیری مواد معدنی با تمرکز بر حمل و نقل ریلی مواد معدنی از مبادی مربوطه به بندر شهید رجایی اشاره کرد. همچنین احداث اسکله، همراه با تجهیزات مکانیزه مربوطه، با هدف ارتقای ظرفیت عملیاتی صادرات و واردات مواد معدنی کشور، استفاده از کشتی با ظرفیت بالا به منظور سرعت بخشیدن به توان صادرات و واردات مواد معدنی، ایجاد اشتغال پایدار در منطقه، کاهش حوادث جاده ای در منطقه به دلیل تمرکز بر فعالیت حمل و نقل ریلی، کاهش آلایندگی و آلودگی هوا به دلیل انجام عملیات تخلیه و بارگیری به روش کاملا مکانیزه، کاهش زمان توقف واگن های باری شرکت های ریلی در ایستگاه های راه آهن و افزایش راندمان بیشتر واگن های متعلق به شرکتهای ریلی و افزایش درآمد حاصله را به عنوان دیگر برنامه ها در دستور کار داریم.

اهمیت زیرساختها در توسعه بخش معدن و صنایع معدنی را چگونه ارزیابی میکنید؟ کشور ما از نظر زیرساختهای حوزه یاد شده چه جایگاهی را دارد؟

بررسی مسیر پیشرفت و تعالی کشورهای توسعه یافته نشان میدهد که اغلب این کشورها سرمایه گذاری در حوزه توسعه این زیرساختها را گام نخست پیمودن برنامه توسعه صنعتی خود قرار داده اند. از این رو، یکی از مهمترین عوامل و معیارهای توسعه یافتگی در جهان امروز حمل و نقل است که از دستاوردهای آن میتوان به بهبود و پیشرفت محسوس اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی و نیز افزایش رفاه عمومی اشاره کرد. با استناد به اطلاعات موجود و مطالعات صورت گرفته، آسیب عدم ایجاد و توسعه زیرساخت های حمل و نقل حتی برای کشورهای توسعه یافته نیز وجود دارد. این مقوله در مورد ایران نیز، به عنوان کشوری در حال توسعه و پیشرفت، اهمیت بالایی دارد و لازم است تا جایگاه این مسئله در نظر سیاست گذاران کلان کشور تقویت شود.

در زمینه زیرساخت های حمل و نقل ریلی، جاده ای و دریایی چه چالش هایی در کشور ما وجود دارد؟

در حال حاضر حمل بار بخش معادن کشور به صورت جاد های و ریلی است که عمده آن از طریق حمل و نقل جاده ای انجام میشود. در بخش جاده ای، مشکلاتی مانند آسیب به زیرساخت ها، سرعت پایین حمل بار، محورهای مواصلاتی نامناسب برای حمل و نقل، هزینه بالا، افزایش سوانح جاده ای، مصرف بالای سوخت و آلایندگی محیط زیستی گریبان گیر صنعت حمل و نقل است. همچنین ضعف در زیرساخت های موجود و فرسودگی ناوگان ریلی، عدم دسترسی مناسب به ریل و نبود ماشی نآلات تخلیه و بارگیری باعث کاهش جذابیت در استفاده از این روش حمل بار در صنایع معدنی شده است. با این حال حمل ریلی نسبت به حمل جاده ای از مزایای مناسبی مانند به صرفه بودن از لحاظ اقتصادی، آسیب کمتر به محیط زیست و مصرف سوخت کمتر در حمل بار بخش صنعت و معدن برخوردار است. در سند چشم انداز ۱۴۰۴ رسیدن طول خطوط ریلی کشور به ۲۵ هزار کیلومتر هدف گذاری شده است و بر اساس محاسبات، این بخش باید سالانه به طور متوسط رشد ۷درصدی داشته باشد تا این هدف محقَق شود. با این حال، در شرایط فعلی و با وجود چالش های متعدد در این حوزه، تحقق این هدف چندان امکان پذیر به نظر نمی رسد.

کشور ما چه پتانسیل هایی از نظر سرمایه گذاری در حوزه زیرساخت ها دارد؟ چه بخش هایی در حال حاضر نیاز به سرمایه گذاری بیشتری دارند؟

حمل و نقل در صنایع معدنی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. اگرچه این بخش مستقیما در سودآوری معادن و صنایع معدنی نقش ندارد، اما به سبب قرارگیری معادن و واحدهای صنعتی در مناطق فاقد امکانات جابجایی و یا کمبود این زیرساختها، وجود جاده ها و زیرساخت های ریلی و دریایی الزامی به نظر میرسد. با توجه به تناژ بالای محصولات معدنی، سهولت در جابجایی مواد معدنی هزینه های حمل و نقل مواد را بسیار کاهش میدهد و میتواند در کاهش بهای تمام شده محصولات تولیدشده موثر واقع شود. در این بین، بخش خطوط ریلی از ظرفیت بالاتری نسبت به بندرها و جاده ها برای جابجایی مواد معدنی برخوردار است، اما در حال حاضر، این بخش از ناوگان حمل و نقل کشور متناسب با صنایع معدنی کشور توسعه نیافته است و جابجایی مواد معدنی در بیشتر موارد از طریق خطوط جاده ای انجام میشود. با توجه به اینکه توسعه زیرساخت های حمل ونقل خصوصا خطوط ریلی در جهت رشد و پیشرفت صنایع است، وجود شرکت های سرمایه گذار در توسعه این زیرساخت ها اهمیت بالایی دارد.

شرکت مدیریت بین المللی همراه جاده ریل دریا برای حل چالش های حوزه حمل و نقل معدنی، چه اقداماتی را صورت داده است؟

شرکت همراه جاده ریل دریا، برای تکمیل این حلقه در جابجایی بار معادن، تمام تلاش خود را به کار گرفته است تا با احداث پایانه و اسکله مکانیزه ریلی این شرکت در بندر شهید رجایی، ضمن اثرگذاری در زنجیره تامین فولاد و صادرات و واردات مواد معدنی، سهم بسزایی در حمل و نقل ریلی کشور ایفا کند. از عوامل مهم تاثیرگذار در این حوزه میتوان به ریل پایه بودن پایانه و نیز ماشین آلات مناسب و به روز دنیا به منظور کارآمدی بیشتر در تخلیه بارگیری و حمل مواد معدنی در راستای تقویت ناوگان ریلی کشور اشاره کرد. در حال حاضر، این شرکت اقدام به خرید ۶۰۰ دستگاه واگن لبه بلند باری مواد معدنی کرده است.

این شرکت چه چشم اندازی را برای آینده خود در نظر گرفته است؟

در راستای برنامه ها و اهداف یادشده این شرکت، مطالعات بسیاری از طرح ها به مرحله نهایی رسیده است و شرکت در آینده ای نزدیک شاهد اجرای پروژه خواهد بود. ناگفته نماند که بخشی از سهامداران فولادی شرکت، با سرمایه گذاری مفید در برخی از پروژه های بهره برداری محور تحت قراردادهای ((BOT)) ، به توسعه زیرساخت های حمل و نقل کشور نیز کمک خواهند کرد. از چشم اندازهای آتی این شرکت، با توجه به عملکرد مناسب آن تاکنون، می توان به مواردی همچون اجرای قرارداد منعقده با اداره کل بنادر و کشتیرانی استان هرمزگان در راستای ساخت، احداث و بهره برداری اسکله و پایانه مکانیزه ریلی مواد معدنی، تکمیل زنجیره فولاد مخصوصا ساخت کارخانجات فولاد در مجاورت پایانه به منظور توسعه صنایع فولاد با تکنولوژی روز جهانی در سواحل کشور و توسعه و آبادانی این مناطق و نیز توسعه زیرساخت های ریلی و اتصال آن به شبکه سراسری کشور اشاره کرد. از این رو، شرکت بین المللی همراه جاده ریل دریا برای تکمیل چرخه حمل و نقل بار معادن تمام تلاش خود را به کار گرفته است تا با احداث پایانه و اسکله مکانیزه ریلی در بندر شهید رجایی و همچنین اعلام آمادگی به منظور افزایش ظرفیت خطوط ریلی موجود کشور، ضمن اثرگذاری در تامین زنجیره فولاد در صادرات و واردات مواد معدنی، سهم بسزایی در حمل و  نقل ریلی کشور ایفا کند. در این راستا، طراحی و ساخت ترمینال مکانیزه مواد معدنی در محدوده بندر شهید رجایی در زمینی به مساحت ۱۸۰ هکتار متر مربع و در قالب سرمایه گذاری ساخت، بهره برداری و انتقال به مالک اصلی آن (اداره کل بنادر و دریانوردی اسان هرمزگان) مهم ترین اقدام آتی شرکت خواهد بود. با بهره برداری از پروژه های فوق، افزایش ظرفیت تخلیه و بارگیری مکانیزه ریلی مواد معدنی به میزان ۵۰ میلیون تن در سال را شاهد خواهیم بود که تحولی عظیم در چرخه حمل ونقل مواد معدنی قلمداد می شود.

منبع :فلزات آنلاین

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *