اقتصاد

 

وزیر راه و شهرسازی گفت: هم اکنون بسیاری از استان‌های کشور که از سواحل برخودار نیستند در طرح هم پیوندی با کمک سرمایه گذاران از سواحل و نعمت‌های آن بهره‌مند می‌شوند و اقتصاد آنها در زمینه های مختلف تقویت می‌شود.

به گزارش خبرگزاری برنا، امروز ۱۹ اردیبهشت، مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی در چهاردهمین همایش بین‌المللی سواحل، بنادر و سازه‌های دریایی ICOPMAS ۲۰۲۲ در محل سالن همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما گفت: صنعت دریا یک صنع  مهم راهبردی و با اهمیت برای همه کشورها به ویژه ایران است.

صنعت دریا، زمینه ساز تجارت سالیانه ۱۱ میلیارد تن بار  است که همواره  شبکه‌های مختلف و  کریدورهای بین المللی را تحت تاثیر خود  قرار داده است.

بذرپاش با اشاره به فعالیت ۹۰ هزار کشتی اقیانوس‌پیما از مذاکرات کشورهای مختلف با  ایران  برای توسعه اقتصاد دریا و همکاری‌های منطقه‌ای خبر داد و گفت: خوشبختانه هم‌پیوندی جدیدی بین کشورهای منطقه در خصوص بنادر و دریا در حال انجام است که ایحاد این هم ‌پیوندی سبب تشکیل قطب اقتصادی در منطقه  می‌شود.

وی با اشاره به اینکه مجموع سواحل ایران ۵هزار ۸۰۰ کیلومتر است گفت: سواحل ایران دارای ظرفیت‌های بی‌نظیری برای توسعه‌  همکاری‌های اقتصادی در بخش بنادر و دریاست.

وزیر راه و شهرسازی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اعلام اینکه طرح هم پیوندی استانها با سواحل کشور در حال تدوین است افزود:  هم‌اکنون  بسیاری از استان‌های کشور  که از سواحل برخودار نیستند در طرح همپیوندی با کمک سرمایه‌گذاران  از سواحل و نعمت‌های آن بهره‌مند می‌شوند و اقتصاد  آنها در زمینه های مختلف تقویت می‌شود.

وزیر راه وشهرسازی  از آمادگی کشورهای منطقه برای مشارکت در طرح های اقتصادی ایران به ویژه بنادر خبر داد  و گفت: متاسفانه در تعریف  بسترها برای سرمایه گذاران و صاحبان ایده و فکر موفق عمل نشد که  در این دوره تلاش می‌شود در این زمینه کاستی‌ها جبران شود.

توافقات خوبی در زمینه توسعه ترانزیت با کشورهای منطقه انجام شد

بذرپاش بر اهمیت ترانزیت و حمل ونقل ترکیبی به دلیل موقعیت جغرافیایی جمهوری اسلامی ایران و قرار گرفتن راه ابریشم در این مسیر تاکید کرد و گفت: توسعه ترانزیت و حمل ونقل ترکیبی بیش از نفت برای ما تولید ثروت می کند که توافقات خوبی برای توسعه ترانزیت در این مسیر با سایر کشورها  انجام شده است.

وی توسعه ترانزیت در تمامی شقوق حمل ونقلی (جاده،ریل، دریا هوا) را اولویت وزارت راه وشهرسازی عنوان کرد و رفع محدودیت های پروازی را بخشی از این  اقدامات برشمرد.

بذرپاش بر بهره‌مندی از ظرفیت‌های دانشگاهی و شرکت‌های دانش بنیان برای تحقق اقتصاد دریا محور  تاکید کرد.

منبع: خبرگزاری برنا

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *